RSS Feed

Winter came. Yuppii. Ehm.

Prosinec 4 by liliam

Ještě jsem asi nezažila krásnější zimu, než ve Finsku. Ale má to pár háčků.

Nás, kteří jsme si mysleli, že Laponsko nás už naučilo snášet zimu, čekalo krajně nepříjemné překvapení. Včera jsme zjistili, že laponských -15 stupňů je ve skutečnosti pouze vlahý podzim v porovnání s tím, co přišlo. Když jsem se ráno podívala na předpověď a uviděla -23, nechtělo se mi věřit. Ale stačilo vyjít ven a vše bylo jasné. Zima je tu. FINSKÁ zima.

Abychom se v tak svěží den nepovalovali doma v teple, rozhodli jsme se vyrazit na výlet do čokoládovny. Už dlouho jsme plánovali Panda toovárnu navštívit, a -23 stupňů bylo zkrátka ideálních. Po necelé hodině cesty s použitím nejrůznějších dopravních prostředků jsme dorazili na místo, abychom zjistili, že na nás čeká obchůdek o rozloze asi 30m čtverečních. Tak jsme alespoň nakoupili pár tun čokolády a lékořice a poseděly si na chodbě až do příjezdu autobusu, který nás dovezl zpět.

Naštěstí nás večer čekala rozehřátá sauna a vánočí olut (čti pívo), takže se naše omrzliny hladce rozpustily v rozumné a velice racionální dávce alkoholu. K spánku jsme se ukládali s myšlenkou, že zítra se už venku ohřejeme v krásných -16 stupních.

Jak sladce jsme se mýlili! Ne, tepleji dneska bylo, to jo. -20 už jde přežít. Teda pokud před cestou do školy nezapomenete obléci pod kalhoty ještě teplé punčocháče. Ach, jak já byla svěží! Až se mi z toho při cestě do školy (na kole samořejmě) spustila krev z nosu. Ale aspoň jsem se mohla kochat nádhernou, sluncem zalitou a sněhem pokrytou krajinou. Je super, že je tak krásně, ale… Prostě tam je hodně ale.

Tak třeba focení. Jak já bych chtěla všechnu tu nádheru fotit! Ale člověk si při takových teplotách dvakrát rozmyslí sundání rukavic, vyndání foťáku, sundání krytky, zapnutí, zoom, cvak cvak cvak, nandání krytky, vypnutí, zandání, zapnutí batohu… Brrrr. Když navíc ještě nemáte punčocháče, končí veškerá sranda. Po příjezdu do Kortepohjy jsem byla trochu nervózní, přestala jsem totiž cítít nohy. Ale to se vám prostě na Erasmu ve Finsku občas stane.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *