RSS Feed

Výprava za finským komiksem. Přivítala mě povislá prsa a mýty plné sexu

Listopad 8 by liliam

Školní povinnosti pomalu končí, počet hodin s náznakem světla radikálně klesá, a tak jsem konečně našla čas na dlouho plánovanou výpravu za finským komiksem. Sama jsem byla zvědavá, jak Finové ke komiksu přistupují a zda je vůbec možné na něj v běžném knihkupectví narazit.

Je.

Pro představu, mezi nejviditelnější zahraniční tituly tu patří Simonův kocour, zahlídla jsem také Habíbí a nejnovější knihu Guye Delisla Jerusalem. Za největší pecku ale Finové očividně považují belgického Tintina a světe div se – Kačeří příběhy. Je nutno přiznat, že jsem prolézala pouze běžné knihkupectví, kde se asi Marvel nebo DC příliš neohřeje.

Ale přesuňme se konečně k finské tvorbě, kvůli které jsem ostatně tento článek začala psát. Upřímně se modlím, aby autoři níže zmíněných komiksů opravdu pocházeli z Finska a ne ze Švédska, Norska nebo jakékoli jiné země s křestními jmény jako Juho, Mikko nebo Juuso. Kurz Survival Finnish mě bohužel nevybavil dostatečně kreativní slovní zásobou k porozumění profilu autora na záložce.

Předem se omlouvám za prachmizerné fotky, snažila jsem se být rychlá a nenápadná, abych nezakusila hněv finských prodavaček.

Anni Nykänen: MUMMO

Asi nejnadšenější reakci ve mě vyvolala útlá knížečka s názvem Mummo. I když jsem při prvním pohledu byla více než skeptická, ihned po prolistování jsem naprosto propadla hlavní hrdince – vrásčité stařence s povislými… ňadry. Není náhodou, proč zmiňuji zrovna tuto fyzickou charakteristiku, právě babiččina prsa jsou totiž hlavními hybateli děje hned několika stripů.

Abychom si rozuměli, není to vše jen o babiččině hrudníku. Mě osobně (kdo by se tomu ale divil) si podmanila taky stařenčina kočka, která je prostě…. Chuuuu:)

Mé hříšné já v hloubi duše přemýšlí, že by si Mummo pořídilo pro své zhýralé potěšení, cena 22 euro ale zatím úspěšně hasí veškeré komiksové touhy.

Pokud jste se do Mummo zamilovali stejně jako já a máte za sebou vyšší level kurzu než Survival Finnish, můžete si dobrodružství povislých prsou vychutnat i online: http://mummo.sarjakuvablogit.com/

J. A. Jeskanen: SANTALA

Druhá kniha je trošku jiný šálek kávy. Z toho, co jsem zvládla pochopit, (vidíte?! komiks si můžete užít i bez znalosti jazyka! … teda alespoň částečně) Santala je založena na finských bájích a mytologii, což je přesně to, na co bych se tu teď chtěla trošku zaměřit. Tenhle komiks je drsný, temný a chladný. Řekla bych, že takhle nějak může vypadat život za Zdí ve Hře o trůny. Takže žádné hezké obrázky pro děti, Santala je plná rituálů, proměn i sexu. Ale přiznejme si, Finové si holt musí tu tmu a zimu nějak krátit a podobné příběhy vás alespoň přesvědčí, že není radno chodit v noci na procházku do hlubokých lesů (což je ve Finsku poněkud oříšek, protože byste se nemohli hnout z domu).

V Jyvaskyle je naštěstí knihkupectví hned několik a doufám, že se nabídka bude obnovovat, abych se opět mohla vydat za hledáním finských komiksových perel. Během výpravy jsem se ale stihla zastavit i na poště a vyzvedla jsem si pro změnu dvě čerstvé perly české. Už se mi tak stýskalo!! Takže hurá na recenze!


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *