RSS Feed

Výchova dívek ve Finsku. Šoupněte je na led!

Prosinec 6 by liliam

Doufám, že jste si na mě dnes při otevření Googlu vzpomněli, ani jeho úvodní stránka totiž nezapomněla na dnešní výročí mého mrazivého bydliště. Je to už 95 let, co Finsko získalo nezávislost a konečně se zbavilo ruské nadvlády. Aby si to finský lid připomenul, dobrovolně celý 6. prosinec hladoví. Pokud má váš příbuzný narozeniny v tento den a vy spoléháte na supermarket za domem, máte smůlu. Všechno je totiž zavřené! Slavíme!

Abychom tuto událost náležitě oslavili, vydali jsme se pokochat pohledem na sportující občany. Venku už je tropických -13 stupňů, takže jsme se s mou českou sousedkou vydaly na krasobruslařský match. Jelikož nám už nepřimrzala oční víčka jako v předchozích dnech, vyklubala se z výpravy docela pěkná procházka. Finsko mě prostě nepřestává fascinovat a pořád tu je na co koukat.

Těžko se to přiznává, mé ego krvácí, ale jakmile jsem vstoupila do zimní arény a uviděla na ledě asi osmiletou holčičku sekat toeloopy, vhrkly mi slzy do očí. Možná za to mohl dojímací instrumentální podkres, možná to, že jsem nikdy neviděla krasobruslaře na živo. Ale co, jsem ženská, já můžu.

Od závodnic, kterým nebylo víc jak 10 let, jsem nemohla odtrhnout oči. Rychle jsem zahnala obraz mých zkušeností s ledem, který obsahoval křečovité držení mantinelu a nadávání na tělocvikářku. Ostatně, taky bych mohla být krasobruslařkou! Alespoň v podání šestiletých holčiček se zdá, že piruety jsou mnohem jednodušší než obyčejné zabrzdění.

Ty prcky se třpytkami po celém těle ale stejně nepřestanu obdivovat. I když byly v hledišti jen babičky a my, držely si těžce profesionální tvář, po každém pádu hned vyskočily na nohy a pokračovaly, jako by se nechumelilo (a že se teda chumelilo). Navíc některé výkony starších účastnic se příliš nelišily od dospělých krasobruslařů, které občas zahlédnu v televizi.

Prostě jsem byla okouzlena. Ale na led se stejně bojím. Achjo.

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *