RSS Feed

Top 4 umělecké komiksy

Říjen 4 by Liliam

Už dlouho přemýšlím o vytvoření osobního komiksového žebříčku, ve kterém bych se s vámi podělila o několik naprosto nejzajímavějších děl, se kterými jsem měla tu čest se potkat. Po poměrně dlouhé době dumání jsem ale došla k závěru, že je to zcela nemožné. Navíc je to i pro mě osobně poměrně tabu. Existuje totiž hned několik skupin komiksových knih, které porovnávat moc nelze. Proto jsem se uchýlila k mnohem individualizovanější metodě. Ta navíc i jemně naznačuje, jak vnímám oblast komiksu a jednotlivých knih já sama. Pokud se mi podaří si v hlavě tyto kategorie nějak srozumitelně utřídit, dočkáte se snad hned několika dílů žebříčku.

Teď už ale k první skupině – dnešnímu tématu. Pro začátek jsem si zvolila komiksy, které mě oslovují svou vizuální stránkou. V úvodu jsem je označila jako umělecké, ale mnohem přiléhavěji by na ně sedělo spíš adjektivum „grafické“. Jedná se o knihy, které si prostě MUSÍTE procházet znovu a znovu. Ať už kvůli coloringu, uspořádání panelů a dynamice kresby, nebo jen vzhledem k neuvěřitelné fantazii kreslíře. Postupem času mě právě taková díla přitahují nejvíce a patří k těm, kterých si také extrémně vážím . Takže jdeme na to!

Arzach

Zdroj: http://www.horor-web.cz

Klasika od génia Moebiuse. Při čtení se asi jen těžko ubráníte vtíravé myšlence, že tohle není standardně naprogramovaná lidská mysl schopna vyplodit jen tak. I dnes patří Arzach k dílům, která zaujmou na první pohled, a teď si představte, jak se asi cítil komiksový čtenář v roce 1975, když tuto futurologicky avantgardní změť držel v rukou poprvé. K Moebiově lahůdce jsem se dostala teprve nedávno, a musím říct, že jsem si bláhově vždycky představovala, že se jedná o monumentální opus. A ono ne. Tato knížka má totiž celkem 56 stran. Wow.

Keywords: Noční můra, Dalí, futurismus, samota, cesta, sexuální frustrace

Pán času

Moje srdcovka. Není to dobře zpracovaný příběh. Je tam toho moc. Nevtáhne vás do děje, naopak spíš vhodí do chaosu. Ale! Ta kresba! Ty barvy! Honza Bažant se touto knihou zkrátka 100% trefil do mého estetického vkusu, a tak jsem ochotná zcela zapomenout na nedotažený koncept scénáře. Pán času staví na kontrastech a hodně sugestivních barvách. Podobně jako Arzach, i on nabízí zcela unikátní svět s vlastními biologickými zákony, neuvěřitelnými stvůrami i nestvůrami a dechberoucími krajinami. Přesně takové dílo českému komiksu dle mého názoru už dlouho chybělo, právě proto by si ale také zasloužilo nezměrně větší dávku pozornosti. Škoda. Snad příště. Minimálně mou přízeň si však zachovává.

Keywords: Kontrast, barvy, stroje, čas, chaos, děsivá mimina

Ještě jsme ve válce

Někdo sborníky odmítá. A mnohé z nich jsou opravdu na nic. Tak tomu ale není v případě těch sbírek, které vznikají s určitým smyslem. Kniha Ještě jsme ve válce opravdu smysl má a je to na ní vidět. Najdete v ní 13 příběhů, každý od jiného autora (tolik různých komiksů v jednom, juch!!), a každý diametrálně odlišný. Setkáte se s černobílou kresbou, s ručně kolorovanými příběhy, čekají na vás atypicky rozdělené panely na stránce a spoustu dalšího. Zbožňuju to napětí, když se na další stránce objeví něco úplně nového a jiného, než jak vypadal příběh předchozí. Hlavním tématem sbírky je překvapivě – hádejte – ano, válka. Většinou komiksů tak prostupuje zejména strach a stres, je ale úžasné sledovat, jak se s těmito emocemi zvládají autoři vypořádat každý po svém. Pokud se vám stylová rozmanitost zalíbí, doporučuji ještě knihu Generace Nula, která podobnou formou představuje mladou generaci českých komiksových tvůrců.

Keywords: Rozmanitost, historie, originalita, co je české, to je hezké!

Nový svět

A to nejlepší… Shaun Tan a jeho fantazie. Tomu já říkám umění. A kdokoli, kdo si dovolí tvrdit, že komiks není umění? Vezměte tuhle knihu a přetáhněte ho po… Ne, to by byla děsná škoda. Radši mu tuhle knihu jen mile a chápavě podejte do rukou. Jakmile ji otevře, je váš. Beze slov, jen s tužkou v ruce. Přesně takhle Tan stvořil neskutečný příběh o emigrantech a totalitě, ale hlavně o samotě, naději a lidských osudech. Jeho kresba bere dech, a jak už jsem zmínila v recenzi na iDnesu, nejraději bych si každou stránku tohoto komiksu pověsila na zeď jako plakát. Až u díla, jakým je Nový svět teprve poznáte, jak vypadá řemeslná kresba. Marně přemýšlím, jak se vyhnout zaujatým superlativům, ale nějak to nejde. Tak si to prostě kupte. Tím bych to uzavřela.

Keywords: dokonalost, dokonalost, dokonalost, roztomilá zvířátka, dokonalost

Tenhle miničlánek berte jako takové lákadlo na svět komiksu. Ráda bych touto formou trochu inspirovala ty, kteří se do něj ještě nevrhli, a nejsou si úplně jistí, kudy se tam co nejlépe protáhnout. Proto chci nabídnout alespoň pár tipů na zaručeně bezpečné cestičky 🙂


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *