RSS Feed

To nej z českého komiksu: Spellsword Saga VII

Červenec 1 by Liliam

Škola je úspěšně za mnou a konečně se můžu opět vrhnout na blog. Zdá se, že po zániku Kavárny už budu muset za komiksy platit a publikovat je na blogu, ale co, alespoň mi to nebude komentovat nikdo, o koho bych si neutřela ani botu.

Nedávno jsem se rozhodla, že bych se měla víc ponořit do tuzemské tvorby, abych věděla, komu z naší domoviny vlastně fandit. Začala jsem u těch, které už znám, a pořídila jsem si dva svazky série Brutto: Brutálně jemné komiksy. Právě v Bruttu se velmi zajímavě představuje česká a slovenská produkce, a tak jste v něm už mohli potkat třeba Lelu Geislerovou, Vladimira 518 nebo Nikkarina, který se také shodou náhod stane hlavním hrdinou dnešní recenze.

Jedním ze tří příběhů Brutta je právě jeho Spellsword Saga VII, která čtenáře přenese do světa RPG hrdinů. Všichni milujeme RPG. Všichni milujeme hrdiny. Takže to je super. Na první pohled je vidět, že sám Nikkarin je gamer tělem i duší. Jeho úžasná sága je plná herních odkazů, ostatně dalo by se říci, že kromě odkazů v ní nic moc jiného ani není. Aby byla iluze dokonalá, sáhl autor po formě gamebooku, kde čtenář může dělat  vlastní rozhodnutí a podle nich se posouvat dějem tam, kam sám chce.

Výčet odkazů na konkrétní hry by byl skutečně úctyhodně dlouhý. Jelikož šetřím digitální lesy, zmíním jen takové pecky, jakými jsou Pokemoni (pokemoniii!!!), Final Fantasy, Super Mario, Fallout, Neverhood nebo LittleBigPlanet. Samotné objevování konotací je docela zábava, nejvíce si ale čtenář užije samotný způsob komunikace hrdinů a herní jazyk. Stačí zmínit jeden z rozhovorů hlavních hrdinů:

„Začíná to být podezřelé. Je tu spoustu lektvarů s životy, manou a je tu kniha návštěv pro uložení pozice.“

„Skoro to vypadá, že za těmi dveřmi s lebkami je něco důležitého“

Nikkarin totiž přenesl na papír to, co se všem hráčům pouze tiše honí hlavou. Právě proto je Spellsword Saga VII jedním z mála komiksů, který je určen pouze a jedině konkrétní skupině publika. Pařmenům!!

Zkrátka a dobře – Nikkarin si vyhrál, povedlo se mu to, zasmějeme se, ale mohl si dát trochu víc záležet. U jeho ságy nesmíte moc přemýšlet, rozhodně si nečtěte texty v bublinách příliš pozorně, protože jinak si uvědomíte, jak blbě zní. Jistým varovným signálem může být už gramatická hrubka v oficiálním průvodním textu komiksu. Ale gameři tyto nedůležité drobnůstky svému souputníkovi velmi rádi odpustí, takže je všechno v pořádku.

Jediná škoda je, že hrdinský komiks není trochu objemnější. Přece jen by si tato unikátní a velmi zábavná myšlenka zasloužila více prostoru k protažení nohou. Spellsword Saga VII disponuje chudičkými 24 stranami a prostorem rozhodně nešetří. Ostatně RPG světy jsou rozlehlé a hrdinové spotřebují hodně místa.

Určitě teď máte chuť se vrhnout na všechno, co Nikkarin kdy napsal. Dobře děláte. Do zápisníčku si zapište jeho sérii 130, ve které zatím vyšly dvě knihy a patří do mnohem kultivovanější kategorie, než jakou je recenzovaný kousek. Chyby už tam nenajdete, ale tím, co mají oba komiksy společného, jsou neuvěřitelně bohaté světy, ve kterých vás autor zkrátka pokaždé překvapí.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *