RSS Feed

Smečka z Bagdádu? Takový drsnější Lví král

Červenec 12 by liliam

U některých komiksů moc nezáleží na tom, o čem vlastně jsou. Bohatě totiž stačí kochat se barvami a obrazy. Smečka z Bagdádu emzi ně patří. Ale zároveň se taky řadí ke knihám dle skutečných událostí, kde na příběhu prostě záleží vždycky. I když zrovna u díla Briana K. Vaughana a Nika Henrichona je to trochu posunuté. Přece jen je to příběh o zvířátkách. Teda o zvířátkách a o svobodě. Ne, vlastně o zvířátkách, svobodě a válce. Tak. Už vám to přijde vážnější?

Když je válka, lidé trpí. To už jsme se tak nějak naučili. Ne každého ale napadne přemýšlet nad tím, co se během bojových konfliktů stane například s městskou ZOO. Lvům zaměstnanci hodí mrtvého osla, aby jim to na pár dní vydrželo a utečou. Co pak? Zvířata však mají „štěstí“, jejich výběh totiž zasáhne bomba a první morální dilema je na světě. Co s nově nabytou svobodou?

 

 

Už tady se čtenář musí trochu pozastavit a zapojit mozkové obvody. Členové smečky totiž vidí svobodu každý trochu jinak. Zatímco stará lvice si ještě až příliš dobře pamatuje na krutou divočinu a touží pouze dožít v klidu i zacenu čtyř zdí, mladý lev si spojil svobodu pouze s s pohledem na obzor a zapadající slunce. Jeho družka zatím již dlouhou dobu před válkou spřádala plán na opuštění ZOO a zastává názor, že svobodu si musí především zasloužit. Definice svobody a kontrast rozdílných přístupů prostupuje celou knihou a značně napomáhá vykreslení charakterů postav.

I přesto to není příběh ani postavy, co po dočtení komiksů zůstane v hlavě. Jsou to barvy, je to nálada. Grafická stránka dělá z této knihy umělecké dílo, nutí… Ono to prostě nejde moc popsat, zkrátka si to přečtěte. Ale vážně.

Lvi z bagdádské ZOO skutečně utekli. Toulali se opuštěným městem a snažili se přežít. Co všechno asi prožívali, jak se vypořádali s novým teritoriem… Příběh nedopadne dobře. To prozradili už tvůrci na přebalu knihy. V roce 2003 při bombardování Bagdádu Američané lvi zastřelili. Čtyři šelmy na místě zemřely, stejně jako desítky dalších lidí. Po přečtení komiksu Smečka z Bagdádu si ale můžete být jistí, že vám několika zvířat ze ZOO bude líto mnohem víc, než tisíců lidí. Možná proto, že do poslední stránky tak nějak doufáte, že komiks podle skutečné události dopadne jinak, než skutečná událost.

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *