RSS Feed

Poltiho recept na nudu

Duben 30 by liliam

Každému se to občas stane. Napíšete povídku, o které jste přesvědčeni, že je unikátem. Ještě nikoho před vámi nemohla napadnout tak výborná dramatická situace zakončená šokujícím vyvrcholením a pichlavým závěrem. Jste prostě skvělí, přicházejí další a další revoluční nápady a kariéra spisovatele, kterému bude publikum trhat ruce, je nezpochybnitelná. Ovšem stačí se omylem podívat na televizní film, otevřít knihu nebo rozkliknout internetovou stránku a na hlavu se vám zřítí kovadlina. Nejste geniální, váš nápad nový nebyl a když se na to podíváte z odstupu, vlastně jste už viděli podobných opičáren docela dost. Proč ale ztrácet naději, vždyť situací, které se dají použít pro výstavbu zajímavého příběhu jsou miliony. To by v tom byl čert abyste z mozku nevyškrábali něco převratného a světu neznámého.

Omyl.

Nikdy se nevzdávající oportunisté, zacpěte si oči. Dramatických situací nejsou ani miliony, ani stovky. Je jich 36.

Francouzský spisovatel Georges Polti jednou neměl co dělat. Nudil se docela dost, a tak se rozhodl udělat rozbor všech antických děl, francouzských klasiků a k tomu ještě pár stovek knih spisovatelů, kteří si dovolili své romány napsat jinak než ve francouzštině.  Závěr byl jasný a stejný jako u jeho předchůdce – Carla Gozziho, kterým se v receptu proti nudě nechal inspirovat. Dramatických situací je celých – 36. Část literátů a dramatiků se cítila lehce zaskočena a místy i zahanbena, a proto se několik odvážlivců pokusilo dojít k číslu trochu podobnějšímu nekonečnu. Většinou se však nedostali ani k oné třicet šestce.

Vidíte, jak málo stačí, abyste obsáhli vše, co bylo kdy napsáno? Přečíst si seznam třiceti šesti zápletek. I já jsem byla v první chvíli zaskočena, hned v druhé se mi nad hlavou však místo kovadliny zjevila – alespoň pro mě milejší – žárovka. A tady už začíná zjevovat můj plán. 36 situací – 36 povídek. Ráda bych napsala ještě něco jako 36 dní, ale to by mi asi hanbou upadly prsty. Proto zatím nechávám kolonku čas prázdnou, pouze s příslibem, že do budoucna by se mohla ustálit na týdnu.

Tak jest.

Pokud by se chtěl někdo připojit, ráda poskytnu publikační prostor i jemu.

A já jdu realizovat.


5 komentářů »

 1. Petr napsal:

  Hej! Super! Jen do toho! Tohle chci číst! A až to půjde jednou do tisku, chci autorský podpis na 7. výtisku! 🙂

 2. Moni napsal:

  Terko, mohla bys mi ten seznam zprostredkovat, prosim? Na mail nebo na papire osobne 🙂 Ja jsem akorat jednou na toho Stolla naprisla a tohle mi unikne…

 3. Stepan napsal:

  Ahoj. Nahodou jsem zabrousil na tve stranky a prestoze ted mam studovat uplne jinou litaraturu, v ramci prokrastinace jsem si precetl nekolik z tvych povidek. Bez nadsazky a patosu, mas talent (pani Chvatalova by mela jiste radost 😉 ). Druhou stranou mince je vsak poznatek ze mit ‚pouze‘ talent dnes (ostatne jako nikdy drive) nestaci. Je potreba take odvaha. Lide omlouvaji jeji nedostatek ruznymi omluvami, v pripade George Poltiho slo o pocitani vsech moznych zapletek. Ackoli o nadani tohoto spisovatele moc nevim, jiste mohl cas straveny kalkulovanim venovat spise psani a rozvijeni sve fantazie. Mozna bychom pak Poltiho dnes radili mezi jmena jako Goethe, Dostojevskij nebo Sartre. Nestalo se… Pokud te bavi povidkareni, coz takhle najit inspiraci k necemu delsimu a komplexnejsimu, hmm? Ze souboru velmi kratkych povidek o ruznych lidech v rozlicnych zivotnich situacich doporucuji ‚Tlumocnika nemoci.‘ V dobe kdy ceskemu prodeji kraluje Viewegh, neco je trochu spatne. Odpust mi proto prosim tu drobnou provokaci, pripadne mi dej vedet az si budu moci precist neco delsiho 😉 Good luck! S.

 4. liliam napsal:

  Fíha:) Nespamový komentář! Děkuju! 🙂 Ani nevíš, jakou jsi mi udělal radost a částečně taky podnítil k psavé aktivitě. Díky za doporučení knihy, a i já doufám, že si jednou budeš moci přečíst něco delšího. Moc díky za reakci!!

 5. Stepan napsal:

  No no, ani s dekovanim se to nema prehanet. Jsem rad, ze muj komentar prosel jiste nekompromisnim odspamovacim sitem autorky tohoto webu. A pokud jsem te alespon castecne potesil a podnitil k dalsi tvurci cinnosti, pak me to samozrejmne tesi dvojnasob! Kdyz uz jsme u toho, za motivaci mi vrozena skromnost veli rici si jen o 15 % z budouciho prodeje… ☺

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *