RSS Feed

Léčba alopecie: Solárko, hvězdný meč a přílišné opálení

Leden 26 by Liliam

(for the English version scroll down)

Alopecie je super, o tom žádná, ale kdyby se přece jen našel někdo, kdo by si v ní úplně neliboval, nabízí se hned několik variant „léčby“. Proč je léčba v uvozovkách? Jednoduše proto, že žádná metoda, která by vás mohla alopecie zbavit, není ověřená. Díky tomu se většinou jedná o sympatické střílení do tmy a metodu „někomu to třeba může možná fungovat“. Z čeho se tedy dá vybírat? Má doktorka mi nabídla tři cesty.

 1. Kortikoidy

Má první volba, jelikož to jsou mí kámoši už od 12 let. Vždycky mi pomohly, když už jsem byla se svou vyrážkou zoufalá, moc to bolelo nebo moc zasahovalo do vzhledu. Jejich problém? Pouze potlačují příznaky, neléčí. Používala jsem je 3 měsíce i na hlavu, každý den, několik typů. Bez výsledku.

 1. Difencipron

Asi nejbrutálnější metoda v mých očích – speciální látka vám uměle vyvolá zánět. Díky tomu by se imunita měla obrátit spíš proti němu, než proti vlasům a chloupkům. Představa vyvolání vyrážky na hlavě mě trochu děsí (možná proto, že už je to asi jediné místo, kde ji nemám). Zároveň mě doktorka varovala, že jako atopik si nikdy nemůžu být jistá, jak velký ten zánět bude, a může se to poněkud vymknout kontrole. Yaiii, krása.

 1. Fototerapie

Třetí varianta, při které vás ozařují ultrafialovým světlem, a měla by vám výrazně pomoci s ekzémem. Zároveň mi byla prezentována jako ta s největší možností zlepšení alopecie. Nakonec moje volba, protože difencypron mě prostě děsí.

 

Jak fototerapie probíhá?

Je to vlastně leháro, nejdřív se rozvalíte v solárku, následně chodím na „UV hřeben“. Ten si můžete představit jako malý světelný meč, kterým si několik minut jezdíte 3 cm od hlavy. I když se to zdá jako pohodová aktivita, ze začátku je třeba na kliniku docházet až pětkrát týdně. Já momentálně chodím třikrát, kdy každá z aktivit zabere asi 15 minut. Na fototerapii se dochází asi tři měsíce.

DSC_1448

Já a UV hřeben aka světelný meč.

Výhody?

 • Jste opálení!
 • V UV solárku se krásně prohřejete
 • Mělo by to zbavit ekzému (což je pro mě obří bonus)

Nevýhody…

 • Snadno se můžete spálit (stalo se mi už několikrát)
 • Zabírá to hodně času – není snadné si terapii umístit téměř na každý den
 • Můžete být AŽ MOC opálení (toho se fakt bojím)

 

DSC_1488

Tak takový je rozdíl v opálení v cca 2/3 léčby. Léčba obsahuje 24 terapií s možností prodloužit o dalších 20. Tahle je tak 15. Tak si představte, jak člověk asi vypadá po celkem 44!

 

I když už jsem s holou hlavou, absencí řas i obočí docela smířená, snažím se pořád hledat cesty, jak něco změnit. K fototerapii jsem si přibrala ještě celostní medicínu. Tam jsem se dozvěděla, že mám silný nedostatek hned několika vitamínů, děsně zpomalený lymfatický systém a mé tělo je prakticky před zhroucením. Už dva měsíce proto jedu na systému kapiček, které ráno a večer užívám. Pořád si nejsem jistá, jestli tomu vlastně věřím, ale čert to vem, vyzkoušet se musí všechno!

Jestli to funguje? Těžko říct, necítím změnu, ale jsem ráda, že NĚCO dělám proto, aby mi bylo líp a třeba se i něco časem zlepšilo. Sice si připadám jako důchodce, jelikož se každé ráno cpu spoustou prášku, ale co tě nezabije…

 

DSC_1490

Když se zavřete do solárkové rakve, stačí zazvonit na zvonek s Mickey Mousem a sestřička vás přikvačí zapnout.

 

Takže jen pro rekapitulace toho, jak se snažím proti alopecii v kombu s ekzémem bojovat!

 1. Fototerapie (METEC A + UV hřeben)
 2. Celostní medicína (stabilizace metabolismu, vyrovnání negativních vlivů)
 3. Psychoterapie (trocha „my time“ je super, a neděste se, kdo nezkusil – jde zejména o to shrnout si nahlas svůj život, přístup k němu a myšlenkové pochody + třeba pomoc k tomu něco změnit)
 4. Žádný alkohol
 5. Žádné kafe
 6. Drasticky si snižuju i konzumaci lepku (sbohem, křupavé houstičky…)

 

Treatments for Alopecia: Solarium, lightsaber and being (too) tanned

Alopecia is great, we all know that, but if there would be anyone who doesn´t enjoy it so much, he has different ways how to „cure“ it. Why is the „cure“ in quotation marks? Well, there is officially no proven method for healing this disease. Thanks to that, treatments are mostly more about firing into the dark and the only argument is „there is a small chance it may help….“ So what are the possibilities? My doctor offered three ways.

Corticoids

My first choice as they are my faithful fellows since I was 12 years old. They helped me when my rash was too painful or too visible. What is their problem? They can´t heal, only choke the problem down. I was using them for 3 months also for my scalp, a couple of kinds. No results.

Difencypron

I see it as the most brutal method. A special chemicals will evoke a skin irritation and thanks to that, your immune system should forget the other kind of irritation – alopecia. I am a bit terrified from the idea of voluntarily evoking another kind of skin problem (as I fight with eczema whole my life) – also my doctor warned me that if you suffer from rushes, you can´t never know how big the irritation may be and it could be quite ugly. Yaii!

Phototherapy

The third option is getting doses of UV light and it should actually help to get rid of the rush. On the top of that – it was presented to me as the way with the biggest chance for some improvement in alopecia. At the end I went for it, because I was just too scared of difencypron 😀

 

How the phototherapy looks like?

It is quite a chill! You just lie down in a sun parlor, after that it is about „UV comb“. The comb is more like a tiny lightsaber (cool!) and you move it 3 cm from your head for a couple of minutes. It may seem like an enjoyable activity, but you need to visit a clinique 5 times per week which is quite challenging when you think about your time management. There are 24 visits included in the therapy.

Pros:

 • You get tanned!
 • It is nicely warm inside the sun parlor
 • It helps you reduce a rash

Cons:

 • You can turn TOO tanned (in the winter it is super weird)
 • It consumes a lot of your free time
 • You can get easily burnt

I am quite OK with having no hair at all. But I am still trying to do at least something that might help. I tried also holistic medicine where I was told my body is just before falling apart, I miss quite a lot of vitamins and my stress level is crazy high. I am still not sure I really believe it, but what the hell! Let´s try it 😀

Just a quick overview of everything I do to get better:

 1. Phototherapy (METEC A + UV comb)
 2. Holistic medicine (stabilization of my organism, elimination of negative effects)
 3. Psychotherapy ( I really enjoy „me time“ and don´t judge if you haven´t tried it yet!)
 4. No alcohol
 5. No coffee
 6. Less of gluten (good bye, my lovely crispy rolls and bread…)

 

 


2 komentáře »

 1. Deirdre Ryan-Glass napsal:

  would love to read in English or access somehow a translation xx

 2. Liliam napsal:

  Hi Deidre!!
  Good idea, I guess I could start to add there a bit shorter English summary, good idea! (I need to train for my CAE exam anyway!) I will try to add it soon!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *