RSS Feed

Jak se mi zastesklo po ukusování oušek gumových medvídků

Březen 18 by Liliam

SONY DSC

Každý má něco takového.

Sbírání kamínků.

Předstírání, že jste ve skutečnosti tygr.

Poslouchání zvuků pod vodou.

Nekonečné zírání do hvězd a čekání, která se pohne.

Možná jste na to už zapomněli. Tak si vzpomeňte!

Komiks THIS ONE SUMMER se vykulil z dílny Mariko a Jillian Tamaki. Jsou to sestřenice. Jejich kniha údajně redefinovala komiks určený pro dospívající. Proč? Já si myslím, že to je tím, že holky jsou … sestřenice. A sakra dobře si na to všechno pamatují.

no images were found

 

Ostatně já měla jasno už na první straně. Jakýkoli komiks, co začíná citoslovci „crunch“ musí prostě být terno. A o čem že to je? O létě. O tom, jaké léto je, když je vám tak třináct. O tom, jak na prd je, když vám dospělí nic moc neříkají, ale vy stejně víte, že něco není úplně v pohodě. Jo, a taky o tom, jak hustý jsou kluci, co jim je třeba osmnáct.

no images were found

 

Rose jezdí s rodiči každý rok na chatu k moři. Tentokrát to ale není ono, i když tam na ni čeká její mladší kámoška Windy. Její rodiče se totiž hádají a hlavně s mámou není vůbec řeč. Do toho se ještě vmotá drama s docela fešným prodejcem v samoobsluze a jeho přítelkyní, co je možná těhotná. To naštěstí Rose pozoruje jen zdálky, ale stejně nezvládá být úplně nezaujatá….

Holky Tamakiovy na čtenáře nastražily pěknou past. Už na prvních několik desítek stránek totiž rozvěsily nespočet emotivních ok. Ať už jde o specifický způsob, jakým jedna s hrdinek baští gumové bonbony, nebo hromady nepořádku, které se samovolně začnou objevovat kolem postele v době, kdy jsou prázdniny a Rose proto logicky nemusí nic dělat.

no images were found

 

Ale počkat, to dneska už neplatí – dneska už jste totiž dospělí, zodpovědní a takové věci se prostě už nedějí. Ale na to teď myslet nechcete. S komiksem THIS ONE SUMMER dospělí ani zdaleka nejste. A najednou se samovolně začnete rozpomínat. Na co jsem vzpomínala já? Jak jsme si tajně ve stanu vykládaly karty, které nám prozradily, koho ze spolužáků si vezmeme a jak moc se budeme milovat. Jak jsme se na dovolené u moře zahrabávali do mokrého písku a cílem bylo se co nejvíc zaprasit. A příliv vzpomínek nejde zastavit. Na to pozor.

no images were found

 

A to je znamení, že vás autorky dostaly přesně tam, kam chtěly. Do doby, kdy jste nemysleli na práci, na školu, budoucnost ani minulost. Prostě jste dělali, co se vám chtělo a občas – jste se prostě nudili. A najednou Rose chápete. A neskutečně vás vytáčí, že musí sledovat hádky svých rodičů. A netuší proč. Chápete to dítě, které nikdo nezasvětí do toho, co se děje mezi „dospělými“, ale zároveň ho neustále nutí se toho nepřímo účastnit. A víte co? Kdybyste zůstali v dospěláckém světě, možná by vám to ani nepřišlo.

no images were found

 

Duo Tamaki and Tamaki funguje skvěle. Nostalgie dětských vzpomínek a styl chování a dialogů pevně podpírá kresba zaměřená na detaily. Jillian se nebojí nahlížet na situace z různých úhlů a zaměřuje se na jeden aspekt v několika kontextech. Navíc je neskutečně fajn narazit na obyčejné postavy, které svou přirozeností okamžitě získají sympatie.

Zaujalo mě zjištění, že žádná z postav není primárním hybatelem děje. Největší drama sledujeme vždy nezúčastněně, ať už se jedná o románek puberťáků, nebo krizi manželství rodičů. Ve výsledku ale všechno dává smysl, i když se nic nevyřeší. Ale… Ono to tak asi i vážně bývá.

no images were found

 

THIS ONE SUMMER je bezva. A pro dospívající je ho škoda. Osobně si myslím, že cílovka je někde úplně jinde. Ve skutečnosti jsme to my, zamrzlí a ztrouchnivělí dospělí, co si občas musí připomenout, jak fajn je pobíhat po lese a představovat si, že jste ve skutečnosti něco úplně jiného, než jste. ( A jo, s tím tygrem na začátku – to je fakt moje. A nestydím se za to!)

Protože – přiznejme si na rovinu – dospělost je na houby.

 

Oblíbené pocity komiksu:

  • Noční cesta domů po shlédnutí hororu, kdy radši běžíte. Jen pro jistotu.
  • Když nemůžete usnout a donekonečna sledujete blikající světýlko na počítači.

 

Kde si tenhle klenot koupit? BookDepository! Proč? Protože poštovné zdarma a záložka!

 

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *