RSS Feed

Jak mě Xerox (ne)potěšil

Březen 23 by Liliam

SONY DSC

Tak se nám vyklubal další komiksový časopis. Juch!

Jmenuje se Xerox a momentálně už lze blaženě žmoulat jeho druhé číslo. Takže jsme všichni nadšení.

Nějak se mi tam však pořád vkrádá ono otravné pozérské ALE…

Vážně nejsem rejpal. Xerox je bezva. Líbí se mi na něm jednoduchý koncept, minimalistická titulka a přebal magazínu, který navíc zachovává eleganci ručně psaného textu. Líbí se mi rozmanitost zastoupených autorů – v Xeroxu najdete ostříleného Vladimíra 518, surrealistického Tomáše Staňka i tradičnější dílko Karoliny Kotrbové. Příjemným osvěžením jsou i skici, které trochu odlehčují komiksovou nálož.

no images were found

Možná jsem jen zkostnatělý milovník dnes už nepotřebných informací. Když už se ale tvůrci Xeroxu pustili do tak záslužné práce a přivedli na svět zbrusu nový magazín, kde publikují i méně známé autory – proč jim nedat prostor i jinak? Já osobně zbožňuju nakukovat do osobních detailů jednotlivých umělců. Ujíždím na stalkingu cizích životů. Toužím vědět, kolik je autorovi let, kde se narodil a proč tvoří věci tak, jak je tvoří. Děsně ráda bych si přečetla cokoliv od iniciátorů Xeroxu. Proč? Protože obdivuju to, co se jim povedlo.

no images were found

V této podobě Xerox připomíná spíše práci několika autorů, kterou někdo spíchl dohromady – to je vše. Ano, iniciátor nám pomohl výběrem tvůrců, které záměrně propojuje. Ano, dostal jejich tvorbu blíž nám čtenářům. Kromě toho ale k obsahu nepřidal nic ze sebe, nedovoluje nám nahlédnout více do hloubky, pokusit se pochopit a poznat.

no images were found

 

Nabízí se srovnání. Jako první na mysl samozřejmě přijde Caves. Nedávno vyšlo třetí číslo, magazín Pavla Trnky tedy nad Xeroxem nemá nijak nepřekonatelný náskok. Oba časopisy si jsou trochu podobné – nebojí se publikovat odvážnější práce, nenajdete v nich žádné články ani příliš mnoho textu. Caves je mi ale přece jen trochu sympatičtější. Proč? Můžou za to jen drobnosti – stručné profily přispěvatelů a úvodník zakladatele.

no images were found

 

Xerox je spíše divočejší zástupce komiksových magazínů. Syrový, stručný a jasný. Moc se s ničím nepáře a čtenáři zkrátka na talíř vyklopí rozmanitou porci komiksu. A ať se s tím popere. My jemné duše se ale cítíme trochu ochuzeny. Na druhou stranu… Trocha strohé explicitnosti ještě taky nikoho nezabila.

Tak či tak – příští dávku si asi stejně neodpustím.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *