RSS Feed

Jak jsem objevila, že Santa Claus jí mravence

Srpen 30 by Liliam

I když může titulek dnešního příspěvku znít poněkud nejednoznačně, nechystám se bořit dětské sny, ale pouze vám představit Liz.

Liz má ráda zvířátka. Často je kreslí. A když už je v tom, rovnou z toho dělá stripy. (A tak to má být!)

Liz dokáže s neuvěřitelnou lehkostí napasovat svébytné vlastnosti jednotlivých druhů zvířat na náš – lidský – způsob života. Zatímco zpočátku stavěla spíše na konverzačním humoru bez moderních reálií, dnes už její hrdinové zručně ovládají google, touží po iPadech a nosí pyžama. Samotnou mě překvapilo, že i přesto, že normálně nejsem příliš velký fanda antropomorfismu, u Liz mi to nevadí. Většinou totiž lidské vlastnosti nebo reálie jen něžně popíchnou pointu nebo připraví překvapivý závěr.

I tak mě ale ve výsledku nejvíce baví právě prvky konverzačních obratů. Zas a znova mě příjemně překvapuje, jak právě styl vyjadřování, použití slangu a ustálených obratů v nových kontextech dokáže podpořit soudržnost a efekt komiksového stripu.

U zvířecích stripů slečny Climo se ostatně střídá několik typů osvědčených strategií, a to konverzace – obraz – situace. Situační vtipy mě u této autorky zatím drží nejvíc, byť bývají postaveny na pouhém kontrastu jednotlivých živočišných říší. Baví mě porovnání. Baví mě bizarnost. Baví mě, když kosatka čeká na břehu půl hodiny, než jí slehne, aby mohla zpátky do vody!

Další prvek – vizualita. Pro mě jako milovníka čehokoli, co se dá byť jen vzdáleně označit jako roztomilé (např. axolotl, velemloci, kapustňáci a spol.), je obrazové zpracování alfou a kusem omegy. Často se přistihnu, že si strip oblíbím jen proto, že se zamiluju do stylu kresby, byť je obsah sebepitomější. Zvířátka jsou sázkou na jistotu a nabízí velký prostor pro hraní. A pokud budete sledovat Liz, můžete si být jisti, že vás zavalí vlnou mláďátek, malých tlapiček a dalších šíleností. Takže – THUMBS UP!!

A třešnička na závěr – trapnost! Prostě zbožňuju trapné chvíle ticha, konverzační stěry a trapasy obecně. Liz mi v tomhle neskutečně čte myšlenky a já se vytrvale směju i věčně dokola omílaným a stejně použitým vtipům. Prostě to funguje.

Prostě ji žeru.

A teď to nejdůležitější: tvorbu Liz Climo najedete ZDE.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *