RSS Feed

Jak jsem objevila Singapur

Červenec 24 by Liliam

SONY DSC

Vždycky, když náhodou narazím na nějakou neskutečnou komiksovou pecku staršího data, hrozně se zastydím. Dojde mi totiž, že valná většina lidí, co se o komiks zajímají, ji velmi dobře zná. Při psaní článku pak úplně cítím, jak mi dýchají za krk a soucitně to komentují: „Ten náš blbeček. Zase si myslí, že objevila Ameriku, i když tyhle knihy patří k nejklasičtější klasice, a každý z nás je máme v knihovně alespoň pětkrát (tak staré a důležité jsou!!!)“.

Ano! Objevila jsem další komiksovou perlu. Takže všichni pššššš, nekažte mi radost a hezky si přečtěte, jak je skvělá. Tak. Děkuji.

 

no images were found

 

Tentokrát mi padla do oka útlá béžová knížečka, která v jediném exempláři smutně ležela na Crweconu. Ha! Ihned jsem ji čapla a titulek „Aargh! Singapurský speciál“ mě okamžitě ubezpečil, že to za ty prachy rozhodně bude stát. Jakmile jsem zahlédla, kdo knihu dával dohromady, extaticky se mi začaly klepat prsty. Tomáš Kučeřovský. Muhehe. Vytřela jsem podlahu od slin a hned jsem se začetla.

Znáte ten pocit, když jste na nějaké bezva akci, prožíváte super dovolenou nebo objevujete nová místa, když vás z ničeho nic napadne – z toho by bylo fajn udělat knihu? Tomáš si to nejen řekl, ale dokonce se mu to povedlo i udělat, což může říct tak jeden ze statisíce.

 

no images were found

 

Tomáš Kučeřovský se v roce 2008 zúčastnil setkání komiksových autorů z 12 zemí pořádaných organizací ASEF v Singapuru. Cíl? Rozšířit kulturní spolupráci mezi Asií a Evropou. Účastníci? Vybraní komiksoví autoři z Japonska, Finska, Indonésie, Belgie, Francie, Holandska,… Každý z umělců diametrálně odlišný, každý s jiným přístupem, zvyky a očekáváním.

A tadá! V roce 2008 vychází Singapurský speciál pod titulkou Aarghu, a to dokonce ve stejné době jako publikace, která měla vzniknout jako výsledek celé singapurské akce.

 

no images were found

 

Ale pozor, speciál není sbírkou děl, která vznikla během projektu. Místo toho se autor staví do role průvodce a vypráví pouze o dojmech ze Singapuru, vlastních zážitcích, charakterech svých spolutvůrců, jejich rozdílech i shodách. Můžete si tak udělat přesnou představu o účastnících projektu, jejich postojích, prostředí i náplni programu, který pro ně připravili organizátoři, výsledná díla ale – neuvidíte.

Na jednu stranu je to mínus, na druhé plus, každopádně ale zajímavý autorský obrat. Čtenář je totiž mnohem více motivován se pídit, slídit, stopovat a seznamovat se na vlastní pěst. A co víc? Z Tomášových příhod má mnohdy pocit, že jednotlivé členy výpravy vlastně zná. Jak se to Kučeřovskému povedlo?

 

no images were found

 

Jednoduše. Je vidět, jak byl kolegy z různých končin světa sám fascinován. Díky tomu vypichuje přesně ty zajímavé detaily, které zkrátka táhnou. Navíc všem komiksovým autorům tvoří krátký „medailonek“, který uvádí jejich ukázková díla. Přidává do něj vlastnoruční portrét umělce, něco málo o jeho životě, tvorbě i dojmu, který vzbuzuje. Když nad tím tak zpětně přemýšlím, jednotlivá představení tak trochu připomínají způsob prezentace hrdinů v RPG hrách. A kdo nemiluje výběr postavy, že.

 

no images were found

 

Jednotlivé komiksy pak hned dávají mnohem větší smysl, když čtenář dostává možnost seznámit se s jeho autorem, vidět ho, zjistit, jaké má názory a jak žije a tvoří ve své vlastní zemi.

Příjemným doplňkem jsou potom architektonické skici Tomáše Kučeřovského, které vtipně a působivě nahrazují turistické fotografie. Tomáš má k architektuře specifický vztah a ten se ve speciálu jasně odráží. I to ale knize přidává na zajímavosti. Zkrátka platí – když je autor nadšen a zaujat, většinou se pozitivní emoce odrazí v jeho díle a snadno se přenesou i na ovlivnitelé čtenáře. 🙂

 

no images were found

 

Singapurský speciál nejvíce připomína zápisník z cest, ale právě díky krátkým komiksům od různých autorů čtenář nedostává šanci se nudit. Jako bonus pak funguje šance nakouknout do zákulisí velkých kulturních projektů, které ne vždy probíhají dle představ organizátorů. (O to zábavnější ale bývají pro externího diváka/čtenáře! 🙂 )


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *