RSS Feed

Jak jsem objevila komiksovou RUDOU knihovnu

Duben 13 by Liliam

 Když jsem poprvé otevřela Rat Queens, nenadchly mě.

Bylo v nich totiž tak nějak moc… všeho.

Stačilo ale pár dní a musela jsem se k nim vrátit.

Proč?

Obsahují totiž VŠECHNO, po čem touží unavený ženský mozek.

VŠECHNO.

 

Bad-ass ženské hrdinky, které dokážou kohokoliv usadit jak slovně, tak „manuálně“. Líbivá kresba, rozmanité charaktery a odvážní autoři. Před Rat Queens se nemusíte stydět, samy hrdinky jsou totiž značně od rány. Musím se přiznat, že mě samotnou občas zarazilo, jak přirozeně příběhem proplouvají témata jako homosexualita nebo drogy. To vše totiž – zasazené do fantasy prostředí s trpaslíky a mágy – není úplně běžné.

no images were found

A proč že jsem Rat Queens přirovnala k červené knihovně? Jsou totiž vystavěny na jednoduchém chytlavém humoru a aktuálních trendech, budují image toho, jaké chtějí být současné moderní ženy – samostatné, silné, neohrožené a zároveň obklopené přáteli. Jo a nezávislé na mužích, abych nezapomněla. Všechny hrdinky (pokud zrovna nejsou homosexuální) mají své partnery a mužské plémě obecně dosti na háku. Většinou zastávají viditelně dominantní roli a muži jim to často připomínají.

 

A proč že jsem tedy Rat Queens přirovnala k červené knihovně? Stačí nahlédnout do studie Janice Radaway „Reading Romance“ z roku 1987 (!!), která zkoumala motivace žen ke čtení romantických příběhů.

„Dvojnásobný počet zaškrtnutí než další možnosti (pozitivněji laděné hodnocení „užiji si čas jenom pro sebe“ a „čtu pro zábavu“) si odnesla odpověď „odpočinu si od všedních starostí“, což potvrzuje kompenzační charakter tohoto typu četby. Nejméně oblíbenou odpovědí byla „dozvím se něco nového“, kterou jsme použili jako typickou „maskovací“ odpověď.“

no images were found

 

Ano, i Rat Queens pro nás současné ženy totiž mají jistou kompenzační funkci. Dovolují nám si užít všeho, čeho si užívají zmíněné hrdinky (a užívají si opravdu všeho a dost). Díky šikovným zkratkám a mile roztomilým okamžikům se s postavami dokážeme snadno identifikovat, jejich rozmanitost a odlišné charaktery navíc dovolují vybrat si „tu svou“.

no images were found

 

No není to bezva? Nepamatujeme si tenhle super pocit z většiny bombastických seriálů z dětství? (Ninja želvy FOREVER!)

no images were found

 

Zatímco dříve ženy toužily po nekončící romantice a přívalu něžnosti, dneska už to máme jinak. Ale žádný strach, na trochu těch princezen se v Rat Queens taky dostane. Zkrátka a dobře – zase jsme se jednou dočkali příjemně „akorát“ vystavěného seriálu spíše pro dámské publikum, u kterého se dá skvěle odpočinout, a to bez intelektuálního strádání.

no images were found

 

A ještě několik poznámek nakonec…

  • Rat Queens jsou jedním z mála mainstreamových komiksových sérií, kde můžete vidět nahého muže. (slovy dvakrát) I když se to nezdá jako nijak převratný jev, zamyslete se. Nahá ženská? Normálka. Ale chlap v komiksu… Bez oblečení? Co si to o sobě ti autoři myslí?! Sama jsem se nad svým zaražením zarazila.
  • Až při výběru screenů pro tento článek mi došlo, jak hojné jsou v rámci seriálu bojové scény. Dobrá zpráva pro čtenářky? Bitvy a brutalita jsou podané tak něžně a mimo řečí, že vás vůbec nestihnout pohoršit!

no images were found

 

  • A poslední… V Rat Queens občas prší!! V komiksu občas příjemné osvěžení. (aneb komu by se sakra chtělo kreslit s lijákem?!)

Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *