RSS Feed

Jak jsem chtěla nahlédnout do mysli génia

Únor 12 by Liliam

SONY DSC

Vždycky mě zajímalo, jak to je. Co by slavný spisovatel řekl na to, že jeho deníky vyšly knižně? Tušil, že se něco takového může stát i ve chvíli, kdy je psal? A přizpůsobil tomu nějak jejich obsah?

Deník si píšu od svých 13 let. Ne každý den. Ne každý týden. Občas se přichomýtne i pauza. Ta poslední trvala 4 roky. Deník mi pomáhá, když jsem sama, když si nejsem jistá, že chci, aby někdo poslouchal moje myšlenky. Před deníkem se nestydím, nemlžím, nezakrývám fakta. Deníku nelžu a píšu do něj veškeré myšlenky i věci, za které se stydím. Popisuju lidi, se kterými se setkávám, situace, které mě pobavily.

no images were found

 

Jakmile jsem viděla publikované deníky George Orwella, vrhla jsem se po nich. Motivace? Jen touto formou si člověk dokáže alespoň matně představit, jak pisatel přemýšlel. Přiblížit se asociacím a všemu, co člověk schovává v sobě. Zkrátka mě neskutečně zajímalo, jaký vlastně jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů byl. A uznávám – poznala jsem ho až na dřeň. Jeho největší tajemství se evidentně skrývalo v tom, kolik vajec snesly slepice ten a onen den, a zda je už správný čas zasadit jiřiny.

Alespoň takový dojem vyvolává první nahlédnutí do knihy, která obsahuje Orwellovy zápisky z let 1931-1940. Že jste to vy, nechám vás taktéž nahlédnout do mysli jednoho z nejgeniálnějších spisovatelů století. Vybírám ty nejpeprnější.

8. 11. 1938

Pěkně, poměrně teplo. Včera trochu pršelo. Vyrostlo několik hrášků.

Jedno vejce.

Stopy želvy v bahně lze snadno zaměnit za stopy králíka.

 

24. 11. 1938

Jedno vejce.

Včera nám došla bomba plynu. To je 5 týdnů. Docela pravidelně dodávám plyn pro 3 hořáky (jeden měl větší svítivost než ostatní – myslím, že 60) a příležitostně ještě pro čtvrtý.

 

A nakonec trochu toho erotického napětí :

29. 12. 1938

Dvě vejce.

Dostali jsme holubího samce (4,50 franků) a dali ho do klece k samici, aby se seznámili. Začala ho jemně klovat do hlavy, myslím, že mu vyklovávala vši.

 

Musím se přiznat, že jsem se do zápisků začetla až s překvapivou vášní. Pokaždé, když bylo více dní „Docela pěkně a teplo“ napětím jsem zadržovala dech. S příchodem každé nové slepice jsem se nemohla dočkat, kdy začne snášet, a ve chvíli, kdy musel Orwell jednu nosnici oddělit od ostatních, protože se zdála chromá, mi běhal mráz po zádech.

no images were found

No. To by stačilo. Orwellovy deníky samozřejmě nejsou jen o plynových bombách a holubech. V knize najdete deník z chmelové brigády – neplést se Starci na chmelu – kam se spisovatel vydal předstírajíc, že je tulák, aby se lépe začlenil do společenské spodiny. Následují deníky z cesty k Wigan Pier. Tam Orwell žil s nezaměstnanými dělníky – další společenská sonda. Většinou přespával v chudobincích, ubytovnách nebo jednoduše venku. Popisuje lidi, které poznal, a vy při čtení najednou víte, že ty neuvěřitelné osobnosti skutečně žily a byly přesně takové, jak je Orwell líčí:

 

„Pochybuji však, že by z něj byl někdy úspěšný zloděj, protože je příliš hloupý na to, aby odhadl riziko. Je to všechno velká škoda, protože kdyby chtěl, dokázal by se živit poctivě. Má vlohy pro pouliční prodej a mnohokrát získal práci jako prodejce za provizi, ale kdykoli měl dobrý den, pokaždé utekl s celou tržbou.“

 

Velkou část knihy ovšem skutečně tvoří „Deníky z domova“, které slouží zejména za účelem mapování hospodářství a výdajů, i tam se však často proplíží Orwellova záliba v jedinečných chvílích a zvláštních situacích. Ostatně pro dnešního „mainstreamového“ člověka pohlceného moderní společností představuje tento typ zápisků také poměrně exotickou sociologickou sondu. Člověk se až diví, co všechno může mít člověk na práci, když nemůže komentovat cizí statusy a nakupovat na eBay.

Došla jsem k závěru, že Orwellovi by bylo pravděpodobně naprosto putna, jestli někdo četl jeho deník. Já se při té představě naopak docela nezanedbatelně opotím, takže jsem se v tuto chvíli rozhodla upustit od své budoucnosti plné geniality a literární slávy. Ano, a může za to Orwell.

Taky všechno vždycky zkazí.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *