RSS Feed

Interkulturní šoky aneb perly, které Čech prostě nepochopí

Říjen 3 by liliam

Finsko dalo světu úžasné věci. Třeba finskou saunu, mumínky, Angry birds… (ano, nekecám, jsou odtud) Občas ale typickému čecháčkovi doslova zůstává rozum stát nad tím, co jsou tihle seveřani schopní vymyslet. Od mého příjezdu dnes uplynul přesně měsíc, a tak už jsem stihla nastřádat několik lahůdek, které mi prostě vzaly dech. Nebo alespoň vyvolaly uchichtnutí.

Happy Meal

Happy Meal všichni známe. Každý jsme po něm alespoň někdy zatoužili. Obsahuje totiž spoustu nezdravých,občas až nebezpečných věcí a přitom je určený přímo dětem! Takže prostě super kauf. Alespoň podle mých vzpomínek se má nejoblíbenější varianta skládala z:

0,3l Sprite

Kuřecí nugetky – 4ks + omáčka

Hranolky

Hračka, kterou prostě musíte mít, i když víte, že se do týdne rozpadne. Ale zkrátka ji nutně potřebujete.

Ale! Finové si myslí něco jiného. Místní verze Happy Mealu by si totiž na náš český klenot výživy ani neodplivla. Ve stejném balení malá Fiňátka dostanou:

Výživné a tělu prospěšné mléko

Křupavou mrkvičku, po které budou mít ostříží zrak

Knihu pohádek

A aby svět nebyl zas až tak nechutně dokonalý – Hamburger.

 

Machrovina ožralů

Dobře si prohlédněte tento jídelní lístek. Fotku jsem pořídila v trochu pajzlovitém karaoke baru ve studentské vesnici. A vsadím se, že to není jediný podnik ve Finsku, kde si můžete poručit sklenici ledově vychlazeného MLÉKA. Co k tomu říct. A pak že Finové jen chlastaj.

 Pomazlete se s lososem

Někdo má medvídka. Někdo pejska. Ty šťastnější i obřího ledního medvěda z Ikey (já!). Ale jen ve Finsku si vaše dítě může vystlat postel chundelatými plyšovými rybami. Jak krásně se upadá do sna tulíc se k macatému herinkovi!

Prapodivné aktivity

Když jsme vylezli až na vrchol kopce v Kuopiu, nemohli jsme uvěřit vlastním očím. Tak psychadelická byla akce, která se konala poblíž skokanských můstků. Zatímco chlapík zachycený na fotce hrál na sci-fi cinkací buben a stroje na umělý kouř jely na plné obrátky, mohli jste se nechat zavěsit do výšky na lana a plavat si ve vzduchu. Aby jste si tento neopakovatelný zážitek měli šanci až do smrti připomínat, připevnili vám na helmu ještě kameru. No. Asi tak.

Hřiště ve vlaku

Když jsme plánovali výlet do Kuopia, koupili jsme si lístek do horního patra vlaku. Hlavním argumentem byl lepší výhled. To jsme ale netušili, že jsme si koupili místa v semeništi zla. Vrchní patro vlaku totiž obsahuje dětský koutek a hřiště, takže je ZÁKONITĚ plné dětí. Jedinou útěchou nám byl fakt, že tam pevnou rukou diktátora vládne český Krteček. A taky je tam skluzavka. Ta to vždycky zachrání.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *