RSS Feed

Hit the road

Září 14 by liliam

Upíral oči na rozpraskaný asfalt silnice. I když se právě probudil, nemohl odtrhnout pohled. Prohlížel si Richarda, který ležel na bíle olemované krajnici. Nebo spíš to, co z něho zbylo. Vlastně ho neznal příliš dlouho, putovali společně pouhopouhý den, ale i ten připadal Sigfriedovi jako věčnost. Richard se za těch 24 hodin stal vlastně jeho jediným a nejlepším přítelem. Odvážil se přiblížit k hromádce pozůstatků a na chvíli se zamyslel. Obezřetně se rozhlédl, ale skrz rozechvělý horký vzduch nad vozovkou nikoho nezahlédl. Ne, na cestě je sice dlouho, ale zas takový hlad nemá. A přece jen nebude jako ti ostatní. Ti se už na jeho příteli zřejmě vyřádili v noci, když Sigfried klidně spal kousek dál v suché trávě. V duchu poděkoval za skvělé maskování a odvrátil pohled od mrtvoly. Je to sice nadmíru smutné a nepříjemné, ale bude muset ve své pout pokračovat co nejdříve a opět sám.

Jen co se probudil, znovu pocítil tu nepopsatelnou únavu. Stěží se vlekl a nemohl se zbavit lepivého pocitu všudypřítomné žízně. Už pěkně dlouho nezapršelo a ani teď se po nebi neproháněl sebemenší mráček. Krásné počasí nás zřejmě bude ještě chvíli provázet, pomyslel si. Slunce nad jeho hlavou jako by ho provázelo, kam se hnul. S jistou nadějí v očích se otočil, aby zjistil, jakou vzdálenost už dnes zvládl ujít. Pět metrů. To je slušné, oproti včerejšku rozhodně úspěch, jen tak dál. Na horizontu zahlédl stíny svých mlčenlivých společníků, kteří si zřejmě brousili zuby na zbytky jeho přítele. Odvrátil zrak a pokusil se zrychlit tempo.

Čas od času ho na jeho cestě přepadla přemýšlivá nálada. Dumal nad cílem své cesty, smyslem bytí a podobných nesmyslech.  Jako by nebylo důležitější starat se spíš o to, co musí dnes udělat, aby zítra mohl pokračovat v putování. Dnes ho nutkání přemýšlet pronásledovalo dvojnásob, zřejmě kvůli tomu rannímu incidentu s mrtvolou. Každodenní rutinu až doteď bral poněkud apaticky, samozřejmě a nijak ho nevzrušoval zažitý rituál. Stejně jako Richarda. Ale stačilo jen několik vteřin a doplatil na to. Sigfried se zachmuřil. Sám sebe ujišťoval, že příteli pomoci nemohl… Určitě ho dostali ONI, ti, kteří jdou po všech, jako je on a Richard. Byli však příliš rychlí i na to, aby si je dokázali jen lépe prohlédnout. Nebylo obrany. Snad jen slézt ze silnice. A Bůh ví proč, ale to se Sigfriedovi moc nechtělo.

Na silnici minul ještě několik nešťastníků, kteří v noci dopadli jako jeho přítel.  Pokaždé trošku zaváhal, ale nakonec se bez zastávek doplazil k jednomu z mála stinných míst. Vyčerpaně sledoval okolí. Vedro ho vysávalo. Cítil se pořád menší a menší, nutně potřeboval déšť. Už se nedokázal moc hýbat a i když mu v hlavě pořád vládla myšlenka na pokračování v cestě, už si nebyl jistý, zda dokáže rozpohybovat ztuhlé tělo. Ještě jeden horký suchý den a zemře. S prozřením ho náhle přepadla i bezmoc, hysterie. Vždyť nebude moct pokračovat dál! Nedokončí svou cestu! Roztřásl se po celém těle, sbalil se do klubíčka. Po chvíli vyčerpáním usnul.

Probudilo ho pleskání kapek. Rozespale se rozhlédl a ucítil, jak se mu celým tělem rozlévá nová energie. Zaposlouchal se do dešťové symfonie, málem se začal kývat do rytmu průtrže. Tak se toho dožil! Teď už bude všechno v pořádku. Protáhl se do dálky, až si sám připadal větší než kdykoli dřív. Měl chuť co nejrychleji vyrazit, měl tolik síly, kterou mohl využít na své cestě! Vždyť za tou zatáčkou určitě najde to, co všichni hledají! Rozhlédl se, aby zjistil, zda ho někdo dohání. V proudech vody brzy rozlišil, že se skutečně někdo přibližuje. Sigfriedovi přeběhl mráz po zádech. Vášnivý impuls dorazil až do jeho mozku a on si uvědomil, co právě teď a tady chce. Jen zjistit, zda se blíží muž, nebo žena. Chvíli se usilovně snažil zaostřit na přicházejícího, ale brzy to vzdal. Nehodlal se omezovat nějakým bezvýznamným pohlavím. Koho to zajímá? Však si vždycky poradil. Svět přece patří jemu! Sigfried vytáhl tykadla, aby viděl co nejdál a vyplazil se vstříc své nekonečné cestě bez cíle.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *