RSS Feed

Hellboy bez Hellboye není Hellboy. Tak že by aspoň Ú.P.V.O?

Leden 16 by Liliam

SONY DSC

Nikdy jsem nepatřila mezi fandy Hellboye. Až donedávna jsem vlastně ani výrazně netoužila ponořit se do jeho komiksů. Když se zamyslím nad tím, proč tomu tak bylo, samotnou mě překvapuje, že jsem k tomu vlastně měla i poměrně racionální důvod. Je to už moc velká „fantasmagorie“, jak by trefně řekla moje babička.

X-Meni? Jasně, klídek, mutující geny, to je jako Ninja želvy. Checked.

Sandman? Pohoda, svět snů, vždyť je to všechno takové hluboké a melancholické. Beru.

Kazatel? Potomek anděla a ďábla v těle kněze, který díky mýtickému stvoření ve svém mozku dokáže mluvit hlasem, který nikdo nemůže neuposlechnout? Normálka.

Ale červený čert s upilovanými rohy a jednou mechanoidní obří rukou? Eeeeeh já vám nevím.

Pak se mi ale do ruky dostaly komiksy Ú.P.V.O. (Úřad paranormálního výzkumu a obrany) a mně došlo, že pokud si je chci i přečíst, musím nejdřív sáhnout po Hellboyovi, na kterého částečně navazují. A tak se to stalo.

no images were found

Musím se pochválit, stále si držím odstup. Ale minimálně grafické zpracování a ladění celé série mi neskutečně přirostlo k srdci a byla bych ochotná si něčím podobným bez váhání vytapetovat celý pokoj. Jak se budete moci brzy přesvědčit, Hellboy je založen na velkých barevných plochách a kontrastech. To u komiksu není moc velký odvaz ani překvapení, můžete si říct. No, tak nemáte pravdu.

no images were found

Ještě než jsem otevřela originální příběhy Hellboye, měla jsem za to, že Ú.P.V.O. se mi budou líbit. Teď už asi dokážete odhadnout, jak to dopadlo. Ehm. Tak on to není špatný komiks. Ale ve srovnání s Hellboyem působí tak trochu spíš jako obsáhlá a docela vydařená fanfiction se značně různorodým fanartovým zpracováním. Když se to vezme kolem a kolem, možná to byl i záměr. Ú.P.V.O. je totiž sbírka příběhů zpracovaných různými scenáristy a kreslíři, kteří zkouší zaplout do Hellboyova světa (ovšem bez Hellboye) a vytvářejí pro ostatní členy úřadu (Liz, Abe, Roger a další) nové příležitosti k odhalování fantasmagorických tajemství. Hm.

no images were found

Když ono už to po Hellboyovi není tak úplně ono. Příběhy jsou vzhledem k rozvržení komiksu povětšinou značně epizodní a jejich náměty se pohybují od zajímavě pojaté Dutozemě, kde chválím alespoň důraz na minulost Liz a grafiku, až po opus o zrůdičkách pod dětskými postelemi silně evokující pixarovské Příšerky s.r.o. (i tak ale tento příběh patřil k těm lepším v knize).

Všechny obrázky od této věty výš – Hellboy (Seed of Destruction), všechny níž – Ú.P.V.O.
Jen abyste pochopili. A mohli porovnat. Hehe.

 

no images were found

Výsledek? Roztříštěné, kvalitativně značně různorodé, ale ve výsledku nelze nic velkého vytknout. Až na tu chybějící jiskru. Nejsem si jistá, jestli se Miku Mignoliovi podařil nějak extrémně rozšířit vesmír Ú.P.V.O., spíš jen dokázal, že nefunguje tak dobře, jak by mohl. Automaticky například katapultuje do středu dění Abrahama, bez Hellboye zničehonic nejzajímavější postavu. Vážně je to důkaz, že je tým tematicky tak silný a zaslouží si vlastní komiks?

no images were found

Zaujalo mě ale, jak se lišili jednotliví ilustrátoři spolupracující na knize. Několik z nich se totiž viditelně pokusilo navázat na ucelený Hellboyův styl, společně s drobným individuálním oživením jejich vlastních prvků. druhá skupina ale šla svou cestou a celý vesmír hodila do zcela odlišného rámce – za mě říkám ne, ale to už je na každém čtenáři. Nad sbírkou povídek se společnými postavami ale fanouška chytne přinejmenším přemýšlivá. Donutí ho totiž zauvažovat nad tím, čím pro něj Hellboy je, co se mu na něm líbí a zda je pro něj důležitější forma, námět, nebo hrdinové. V tomto ohledu sborník posloužil nadmíru dobře.

no images were found

Ve výsledku se ale z Ú.P.V.O. vyklubalo trochu kontroverzní zábavní album. Když už nic jiného, tak obě knihy dokázaly, že Hellboy je zkrátka nenahraditelný a bez něj by bylo třeba ještě hodně práce, aby se z úřadu vyklubal samostatně fungující komiks. Tak. A já se vrhnu na Hellboy: Wake the Devil.

no images were found

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *