RSS Feed

Dneska poprvé bez česání – o alopecii a o tom, proč teď vypadám jinak

Srpen 11 by Liliam

Dnešek byl pro mě výjimečný.

Poprvé jsem totiž ráno vyrazila do práce, aniž bych se učesala. Nebylo totiž co česat.

 

O tomto článku jsem dlouho přemýšlela a až do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, jestli vznikne.

Co vám mám povídat, pár posledních měsíců nebylo lehkých, ale chtěla bych se se všemi podělit o to, jak probíhaly. Ukázat, že se o mě nikdo z mých přátel rozhodně nemusí bát a jsem vlastně zdravější než kdy dřív.

Před dvěma měsíci mi diagnostikovali alopecii.

Začalo to na Islandu, když jsem nad ušima našla dvě hladké lysinky. Trochu mě to vyděsilo, ale pak jsem to svedla na vyrážku a moje věčné škrabkání. Vlasy ale padaly víc a víc a po návratu už jsem měla pěkné kouty.

Pro porovnání - takhle jsem vypadala se všemi vlasy...

Pro porovnání – takhle jsem vypadala se všemi vlasy…

DSC_0578

Tady už to řídne….

DSC_0579

DSC_0658

A tady už se pomalu s vlasy loučíme.

Když jsem se dostala k doktorovi, už jsem ven nevyšla bez klobouku – co kdyby zafoukal vítr a odhalil lysá místa, která jsem měla tam, kde kdysi bývaly husté vlasy. Nikdo mi neřekl, co můj stav odstartovalo, ale pokud se nejedná o skrytý zánět, který se velmi úspěšně schovává, bude to pravděpodobně dlouhodobý stres. Bezva, že? Až na to, že mi postupně vypadávají vlasy, jsem tak naprosto zdravá. Možná víc než dřív, jelikož už se dva měsíce dopuji všemi dostupnými vitamíny.

DSC_0665
Včera jsem usoudila, že už mě nebaví neustále myslet na to, jak mi vlasy řídnou, a čekat, kdy vypadají úplně, a trochu jsem jim pomohla – strojkem 🙂 A i když jsem se celou dobu, během které jsem věděla, že to přijde, ujišťovala, že budu odvážná, nejsem. Zakoupila jsem si proto vlasy nové. Alespoň na chvíli.

DSC_0666
Až mě potkáte, budu asi vypadat trochu jinak, ale jeden z důvodů, proč tohle píšu, je ten, abyste se nemuseli bát, že ten šátek na hlavě nebo paruku zavinilo něco horšího. Zároveň chci trochu zpropagovat to, co alopecie vlastně je, jelikož se o tom moc nemluví.

Řeknu to na rovinu, není to lehké, ale třeba je to šance se na věci dívat trochu jinak. Zamyslet se nad tím, kolik pro nás znamená taková drobnost, jako mít na hlavě vlasy, a jak nesmyslná věc jako jejich ztráta může ve vaší hlavě zastínit fakt, že jste zcela zdraví, nic vám nechybí, máte úžasnou rodinu a přátele, kteří vás jsou připraveni v čemkoli podržet.

Takže hlavně pozitivně a nebát se toho (a moc o tom radši nepřemýšlet)! Ostatně – není už čas trochu zatřást trendy vlasových sestřihů a prosadit minimalismus i tam? Jdu do toho!!

sketch-1470945030387

 

Co je alopecie?

 

Laicky řečeno, vaše tělo začne útočit na vlasové váčky, následkem čehož vám postupně padají vlasy. Nejčastější formou jsou drobné lokální lysinky na hlavě, v horším případě (tom mém) jde o úbytek vlasů po obrysech – zkrátka vám vlasy ustupují. Příčinu padání je nutné hledat dva až čtyři měsíce před prvními příznaky.

Vlasy někdy znovu narostou, někdy ne. Vývoj nemoci nelze předurčit a vlastně ani neexistuje léčba, která by měla prokázané výsledky.


6 komentářů »

 1. děda a babi napsal:

  Milá Terezko držíme palce ať Ti všechno dobře dopadne

 2. Petra napsal:

  Krásně napsané. Bohužel lidi o tomto problému netuší a dělají si hned závěr „tak zase má někdo rakovinu“. Nebo alespoň je to tady u nás, proto stále řeším, zda oholit jako to máte vy a nebo ještě vyčkat co se bude dít.

 3. Zlatka napsal:

  Jsi opravdu neskutečně silná osobnost! Máš můj velký obdiv, jak tohle všechno zvládáš.

 4. Liliam napsal:

  Můj průběh byl opravdu super rychlý, takže holá hlava byla mnohem přijatelnější, než průhledná vrstva vlásků. Vlastně si ale takhle připadám docela stylově 🙂 Držím palce!

 5. Liliam napsal:

  Moc děkuju! Jde zkrátka o to nad vším tolik nepřemýšlet a brát věci tak, jak jsou 🙂

 6. Hany napsal:

  Liliam, ste uzasna 🙂 Zijem rovnakou situaciou, zdrava, ale bez vlasou a mihalnic, ale neodvazila som sa ist s tym „von“.Drzim palce a dakujem za clanok, bol povzbudivy 🙂 A inac, velmi vam to teraz s novymi vlaskami svedci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *