RSS Feed

Jak jsem zjistila, že svět bez make-upu je sci-fi

Leden 26 by Liliam

Dostala jsem se k tomu náhodou. Stačilo kliknout na článek o chlápkovi, který se rozhodl po sedm dní líčit. Ha! To je zábava, ne?

Ale v souvisejících článcích se mi objevilo něco jiného. Výzva, kterou přijala žena. A to, že se celých 7 dní líčit vůbec nebude. Ze zvyku jsem klikla, možná proto, abych se mrkla na fotku s/bez. Jakmile jsem ale narazila na následující větu, došlo mi, že to taková sranda nebude.

„Make-up jsem nosila víceméně každý den svého života od doby, kdy mi bylo 12 let.“

Coooo? Ona slečna zmiňovala, že si každý, kdo je odvážný natolik, že chodí bez make-upu, zaslouží rovnou metál. Během jednoho týdne docházela k neuvěřitelným objevům, jako například k tomu, že má pihy a vlastně k ní docela jdou.

„Normálně bych všechny pihy zakryla podkladovou bází, ale od té doby, co nenosím make-up, se na ně musím dívat každý den. Ale zdá se, že dokonce docela ladí s mými zrzavými vlasy a bledou pokožkou. Moje světlé obočí dokonce s pihami dává tak nějak větší smysl. Byla to… úleva.“

Jéééj, gratuluji, objevila jsi, jak vypadáš pod make-upem! Přišlo mi trochu skličující zjistit ve svých 27 letech, že je možné fungovat sama se sebou. Co si pamatuji, býval to spíš problém puberty.

Začala jsem o tom přemýšlet, na první pohled mi totiž neschopnost přijmout sebe sama celkem zapadá do kategorie civilizačních neduhů, je to vlastně takové naše oblíbené skrývání za jinou identitu.

Potom jsem ale narazila na ještě zajímavější odkaz – na slečnu, která se VŮBEC nelíčí a má s tím na týden začít. Ta došla k zajímavějším zjištěním, než že má pihy.

• Když začala nosit make-up, muži nebyli schopni rozlišit, co je jinak. Hádali, že má nové vlasy, ale ne, že je nalíčená

• Nikdo jí nechtěl věřit, že do té doby žádný make-up nenosila

• S make-upem jí vzrostlo sebevědomí, její přítel to označil jako “Whenever you put on makeup, you get sassy and bossy.”

Právě fakt, že make-up je taková milá schovka, vlastně takový inkubátor pro ženské sebevědomí, můžu potvrdit. Stačí se zamyslet – kdy jsem naposledy soustavně věnovala 20 minut tomu, abych se ráno nalíčila? Po rozchodu. Když se cítíte mizerně a máte pocit, že vás svět nenávidí – přišel čas na make-up! A když jsem byla již třetím rokem spokojeně uhnízděná? Jdu do centra? Na kafe? Nakoupit? Nezájem. Občas si učešu vlasy, ale spíš ani to.

Každopádně ne každý to tak má. Když jsem si přečetla její prohlášení, že jí nikdo nechtěl věřit, že chodila nenalíčená, došlo mi, jak obecně rozšířená norma make-up je. S předpokladem, že co se líčení týče nepatřím mezi zástupce hlavního populačního vzorku žen, jsem se začala pídit po číslech. Našla jsem pár zajímavých výzkumů, zejména z UK a i když se čísla nedají stoprocentně aplikovat na tuzemské krásky… Zaujaly mě.

Tady jsou:

 

Během hledání jsem narazila taky na pár pěkně pikantních tvrzení. Jedno z nich se týkalo role make-upu ve vztahu k pracovním místům.

Terence Kelly, odborník na evoluční biologii z Buckinghamské univerzity, vysvětluje, že make-up na dívčí či ženské tváři skrývá ještě něco jiného, než možné kosmetické nedostatky:

„Myslím, že jedním z důvodů, proč takový přístup přetrvává, je to, že žena s make-upem na tváři dává jasně najevo, že je ochotna se podřídit jistým stereotypům, že je připravena respektovat pravidla v novém zaměstnání a že je ochotná a schopná týmové práce.“

Dalším aspektem je to, že ženy se zřejmě od přírody úspěšněji než muži začleňují do kolektivu, dokáží lépe potlačit své ego a svou individualitu a týmovou práci mají spojenou s představou úspěchu.

Ženy v rolích šéfek proto dávají přednost těm kandidátkám, které už v prvním kontaktu naznačí, že jsou ochotny se podřídit kolektivu, třeba kolektivu jiných žen s make-upem.

Vyjádření pana Kellyho mě opravdu okouzlilo. Takže dámy, až se budete připravovat na pohovor, nezapomeňte si dát na líčení pořádně záležet. Nic totiž tak dobře nevyjádří, jak moc jste ochotné se podřídit stereotypům, respektovat pravidla potlačit své ego.

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *