RSS Feed

Listopad 28 by liliam

Daniil Charms – Dobytku smíchu netřebadaniil-kharms-1932

Sen

Kalugin usnul a tohle se mu zdálo: sedí v křoví a okolo se prochází milicionář.
Kalugin se probudil, poškrábal se na puse, znovu usnul a zdálo se mu tohle: prochází se okolo křoví, ve kterém sedí schovaný milicionář.
Kalugin se probudil, pod hlavu si dal noviny, aby si neslintal na polštář, znuvu usnul a zdálo se mu, že sedí v křoví a okolo jde milicionář.
Kalugin se probudil, vyměnil noviny, lehl si a usnul. Usnul a znovu se mu zdál sen, jak sedí za milicionářem a okolo se procházejí keře.
Kalugin zařval, zazmítal sebou v posteli a už se neprobudil.
Spal nepřetržitě čtyři dny a noci. Pátý den se probudil tak zesláblý, že si boty musel přivázat provázkem k nohám, aby mu nespadly. V obchodě, kde si vždycky kupoval pšeničný chléb, Kalugina nepoznali a strčili mu chléb položitný.
Zdravotní hygienická komise při prohlídce bytu shledala Kalugina hygienicky závadným a k ničemu se nehodícím a přikázala bytovému družstvu vyhodit Kalugina společně se smetím.
Kaluginy přeložili napůl a vyhodili ho jako odpad.

Ruský spisovael a básník, který ze srdce nenáviděl, ženy, děti a staré lidi. Sám o sobě tvrdil :

„Zajímá mě jenom nesmysl.
Jenom to, co nemá žádný praktický smysl. Zajímá mě život jen v jeho nevhodném či nejapném projevu.
Hrdinství, patos, udatnost, morálka, hygiena, mravnost, pohnutí, náruživost – ta slova a city nenávidím.“

Jeho drobná dílka  se čtou rychle a mnohá z nich ve mě nezanechala žádnou stopu, ale kvůli těm několika perlám stojí za to přečíst si celou knihu. Charmsova tvorba je neurvalá, absurdní a se smrtí se nepáře, zdálo se mi, že autor nad psaním nikdy nijak zvlášť nepřemýšlel, zkrátka tvořil. Byl několikrát vězněn, například proto, že odvádí pozornost sovětských občanů od budování socialismu. I když Vás kniha bude pravděodobně často nudit, podobného spisovatele jen tak nenajdete.


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *