RSS Feed

Pod dekou – Komiks, kterého se nebudete chtít vzdát

Červenec 30 by liliam

Pod dekou. Dlouho jsem se tomuhle komiksu vyhýbala. Přiznám se otevřeně – kvůli názvu a obalu. Když se na deskách knihy objeví objímající pár a přidá se takový název, v hlavě se mi zadrhne kolečko a prostě to nejde. Neposlouchám písničky, kde zpívají ženské. Nečtu knihy, ze kterých slaďoučká romantika kape už na první pohled. Ale potom se mi do rukou dostalo Habíbí od Craiga Thompsona a v knihovně jsem po jeho prvotině musela přímo chňapnout. A jak už to tak bývá, musela jsem uznat, že jsem se u komiksu Pod dekou (jak už tomu čím dál častěji bývá) zase šeredně spletla. Teď mi leží na stole a stalo se něco, co si jen těžko připouštím. Tak nějak odmítám komiks navrátit do polic knihovny a úzkostlivě se snažím ho mít nablízku co nejdéle. Achjo.

Craig Thompson v komiksu Pod dekou sáhl po vlastní zkušenosti a popsal své dospívání, ke kterému většinou neoddělitelně patří i první láska. V autorově případě situaci však lehce komplikovala silně nábožensky založená rodina. Nečekejte žádný fanatismus, i v Thompsonově životním příběhu za největší rodinné problémy nemůže náboženství, ale sám člověk. Na druhou stranu osud hlavního hrdinu příliš nešetřil, měl tu čest si potykat se šikanou, zneužíváním a tak trochu i nátlakem v oblasti dalšího životního směřování.

Nejpůsobivější částí knihy se ale samozřejmě skrývá ve vývoji vztahu s nezvykle sympatickou Rainou. Komiksový Craig je občas trochu ťulpas, ale mezi námi, kdo by mu to zazlíval. V jeho hlavě má stálé bydliště zejména Bůh a půvabná dívka mu tam začne dělat pěknou paseku. Ještě štěstí, že je alespoň křesťanka. Fakt, že autor celou zmíněnou romanci prožil, vdechl celému příběhu až bolestně známý nádech. Jak plynou stránky, postupně se mi vybavovalo víc a víc pocitů a emocí, které už jsem během let zahrabala někde hluboko do svého paměťového úložiště a které se pojí nejčastěji k vývojové fázi „sweet sixteen“. Člověk nemusel nic z toho, co Thompson popisuje, skutečně prožít. Jde jen o to, jak se kdysi cítívával:) Ať už je řeč o prvním čapnutí za ruku nebo rozpačité cestě k puse toho druhého, ulehnutím do společného pelechu konče.

Craig Thompson je prostě velmi obratný vypravěč a nebojí se do příběhu vepsat i to, co ostatní spíš mlží a přikrášlují. Možná právě proto je občas komiksový Craig tak na pěst. Zároveň se v knize Pod dekou ukazuje v náznaku to, co udělalo z nedávno vydaného Habíbí takovou pecku. Zejména pro Čechy začíná být jakékoli náboženství trochu mimo. Jen těžko sedokážou ztotožnit s myšlenkami a zákonitostmi věřících. Thompson ale velmi sympaticky propojuje oba dva světy – světský i duchovní. Hlavní hrdina je obyčejný kluk, co nosí vytahané triko a po nocích si kreslí. Zároveň ale věří v Boha, v Bibli hledá návody na řešení svých problémů a dokáže si biblické příběhy propojit s vlastním životem. Ateistickým Čechům tak nabízí zajímavé přiblížení a náhled na to, k čemu to náboženství vlastně jako je.

 

Díky tématu víry se teď můžu krásně přenést k Thompsonově nejnovějšímu opusu – Habíbí. I když i komiks Pod dekou byl relativně bichloidního charakteru, Habíbí už se chlubí skoro sedmi stovkami stránek. Není se čemu divit, Thompson se totiž od důvěrně známého křesťanství přenesl k islámu a i ten velmi příjemně vklínil do fascinujícího příběhu (tentokát už ale vlastní dospívání nechal stranou). Zaujalo mě taky sledovat, jak se v obou knihách dají nalézt jisté obrazové stereotypy Thompsonovy kresby. I když „stereotyp“ je v tomto případě až příliš silné slovo, se kterým se navíc většinou pojí hlavně negativní nádech. Pro zajímavost se můžete mrknouti na přiložené obrázky, první z komiksu Pod dekou, druhý potom z Habíbí.

Takže opět, jak je mým dobrým zvykem, vás chci popošťouchnout, abyste si pod dekou přelouskali Pod dekou:) Stojí to za to jako máloco a kupodivu mi nevadí ani fakt, že Oprah tohle veledílo označila jako jednu z deseti nejlepších love story například vedle Zkrocené hory.

 


Žádné komentáře »

No comments yet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *