RSS Feed

Fallout na konci Kladna

Duben 14 by liliam

Ještě nikdy jsem v Kladně nebyla. Ale jakmile pneumatiky auta překročily jeho hranici, bylo mi jasné, že bych tam žít nemohla. I když na druhou stranu, takhle post apo město se příliš často nevidí a představa, jak se plížím prázdnými ulicemi s Falloutovským vybavením (Gaussovka v pravé a stimpak v levé ruce) se mi docela zamlouvá.

 

 

Na první pohled je Kladno zcela normální nudné město. Zaparkujeme u Lidlu, projdeme několika úzkými uličkami… A z ničeho nic se objevíme v hornickém Reddingu. Stačí následovat koleje a za chvíli je to tu. Rozpadlé domy, kterým tak nějak chybí spodní patro, takže připomínají spíš pozorovací věže, propadlé střechy, zahnědlá tráva. Mmmm!!! Dokonalost!!!

 

Veškeré nadšení potlačuju ve chvíli, kdy se na horizontu objeví neznámá osoba. Zaženu všechny reflexy a vrátím se do krutého kapitalismu a zcela nenápadně a neodhalitelně zazipnu zrcadlovku pod šusťákovku. Z kapsy rychle vytáhnu mobil, abych mohla co nejrychleji přivolat strážce zákona.

 

 

Neznámý však brzy zmizí v jedné z rozpadlin a já usoudím, že dovnitř asi nezamířím. Nevadí, je toho tu stejně ještě dost k vidění.

Areál bývalé kladenské Poldovky má několik kilometrů čtverečních. Pokud nejste sběrné železo, nic moc vám tam nehrozí, ale vyplatí se mít oči na stopkách. Občas totiž zjistíte, že vám pod nohama chybí zem, že kudy se dostanete dolů, nevede už cesta nahoru a to, že nikoho nevidíte, neznamená, že tam nikdo není.

Tajemstvím neopakovatelné atmosféry totiž byla ranní hodina. Kolem poledne se na planině, která evokuje slavná města duchů, rozbují živočišný shon. Staříci vyrazí krmit místní kočky, pilní občané začnou rozebírat torza domů a drobotina se vypraví vytrhávat železné dráty, které drží celou Poldovku pohromadě.

Kouzlo kladenského Reddingu zcela zmizí se zjištěním, že pro apo-turisty je připravena krásná značená naučná stezka skrz celou Poldovku. Ať žije dobrodružství.


1 komentář »

  1. IM napsal:

    Skvělý fotky!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *